Parafia Św. Rodziny w Michalczewie

O parafii

Parafia św. Rodziny w Michalczewie została erygowana 14.10.1957 r. Pierwszym proboszczem Parafii  był ks. Tadeusz Stokowski. Wcześniej Ks. T Stokowski był wikarym w parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, do której należał Michalczew. Do Parafii należy 9 wiosek.

Mieszkańcy już na początku roku 1957 zbudowali drewnianą kaplicę. Gdy przybył Ks. Stokowski od razu rozpoczął starania o budowę kościoła. W tym czasie nie można było uzyskać pozwolenia władz państwowych. Ks. Stokowski  porwał i  zaangażował wszystkich mieszkańców Parafii Michalczew oraz prawie wszystkich okolicznych Parafii z obecnego Powiatu Grójeckiego do sypania wałów na wzór częstochowskich.  Na wałach umieszczono stacje Drogi Krzyżowej oraz figury świętych i aniołów.

Zobacz film – Stacje Drogi Krzyżowej na wałach przy kościele Parafii św. Rodziny w Michalczewie:

Adres WWW: https://www.youtube.com/watch?v=qf7gAYrklns

Proboszcz nie miał na początku plebanii i przez rok mieszkał u jednego z sąsiadów. Pozwolenie na budowę kościoła uzyskano dopiero na wiosnę 1978 r. Budowę przeprowadzono własnymi siłami, ogromnym wysiłkiem Parafian oraz przyjaciół z okolicznych Parafii. Budowa trwała 3 lata (1979-82).

Kościół w Michalczewie wraz ze swoim otoczeniem należy do jednej z najbardziej oryginalnych świątyń w okolicy i w całości jest autorskim projektem jego budowniczego Ks. Tadeusza Stokowskiego.

Przy Kościele znajduje się aleja upamiętniająca ks. Tadeusza Stokowskiego, który został zamordowany na plebanii w Michalczewie 2 czerwca 1990 roku.

Zobacz film – Wizytacja biskupia w parafii Michalczew przeprowadzona przez kard. Stefana Wyszyńskiego (1968 r.):

Zobacz prezentację – Przydrożne kapliczki i krzyże (parafia Michalczew):

Piękna przyroda w Michalczewie: